тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

4 лютого Всесвітній день боротьби проти раку

4 лютого Всесвітній день боротьби проти раку
Всесвітній день боротьби проти раку відзначається щорічно 4 лютого за ініціативою «Міжнародного союзу проти раку» (UICC). Його метою є підвищення обізнаності людей про рак, як одного з найбільш важких захворювань сучасності, а також привернення уваги громадськості до його запобігання, виявлення та лікування.
Рак – це загальне позначення великої групи хвороб, які можуть уражати будь-яку частину тіла. Використовуються також такі терміни, як злоякісні пухлини або новоутворення. Характерною ознакою раку є швидке розмноження аномальних клітин, що проростають за межі своїх звичайних меж та здатних поширюватися в інші органи. Рак є соціальною проблемою, яка впливає на розвиток, у тому числі економічний, суспільства в цілому. Інвестування в профілактику та раннє виявлення раку дешевше, ніж боротьба з його наслідками. Рак може уразити будь-кого. На нього хворіють громадяни будь-якого віку з різних країн і усіх соціально-економічних груп.
Рак розвивається з однієї єдиної клітини. Перетворення нормальної клітини в пухлинну відбувається в ході багатоетапного процесу, що звичайно являє собою перехід передракового стану в злоякісні пухлини.
Основними чинниками ризику розвитку онкологічних захворювань є :вживання тютюну, алкоголю, нездорове харчування, хронічний стрес, інфекції, у тому числі викликані вірусами гепатиту B або C і деякими типами вірусу папіломи людини. Вживання тютюну є найзначнішою окремою причиною раку, якій можна запобігти – більше 20% смертей від раку пов’язані з вживанням тютюну. Одна п’ята частина всіх ракових захворювань у світі розвивається в результаті хронічної інфекції. Так, наприклад, вірус папіломи людини (ВПЛ) викликає рак шийки матки, а вірус гепатиту B – рак печінки. Злоякісні новоутворення уражають в Україні кожного четвертого чоловіка і кожну шосту жінку, при цьому шанс захворіти істотно збільшується після 50-ти річного віку.
До ознак хвороби відносяться:
1. Швидка стомлюваність і немотивована втома.
2. Висока температура протягом довгого часу.
3. Різні ущільнення під шкірою, на шкірі, в паху, в ділянці молочних залоз, в пахвовій западині.
4. Збільшення лімфатичних вузлів.
5. Різні домішки в сечі і калі: кров, слиз, гній.
6. Тривалий біль в будь-якій ділянці тіла.
7. Зміна тембру голосу, хронічний кашель без наявних причин.
8. Незагойні рани і виразки.
9. Швидке зниження ваги без причин.
Щоб пройти дослідження для ранньої діагностики онкозахворювань безоплатно, пацієнту потрібно звернутись до свого сімейного або лікуючого лікаря, який випише направлення на обстеження та обрати медзаклад для проходження дослідження.
Дотримуйтесь рекомендацій щодо здорового харчування:
– вживайте багато фруктів, овочів та інших харчових продуктів рослинного походження, таких як цільні зерна і боби;
– уникайте зайвої маси тіла – їжте легше і компактніше, обирайте менш калорійні продукти, виключіть із раціону рафінований цукор, трансжири, їжу із фастфуду;
– утримуйтесь від вживання алкоголю – ризик появи різних онкозахворювань, зокрема раку товстої кишки, молочної залози, легень, нирок і печінки, збільшується разом із кількістю випитого алкоголю;
– обмежте споживання технологічно обробленого м’яса.
– регулярно відвідуйте лікаря для профілактичного огляду.
Таким чином, якщо вести здоровий спосіб життя і вчасно проводити профілактику раку, то можна значно знизити ризик захворіти, а лікування, яке було почате на ранніх стадіях захворювання, дає хороші результати і збільшує Ваші шанси на довголіття.
Рак – це не вирок. Це хвороба, з якою можна і необхідно боротись, яку можна і необхідно перемагати!

З повагою,
Сімейний лікар амбулаторії ЗП-СМ № 1 Ганна Лежніна