тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

Якщо продавець відмовляє у безготівковому розрахунку за придбані товари

Статтею 17 Закону України «Про захист прав споживачів» встановлено, що за всіма споживачами однаковою мірою визнається право на задоволення їх потреб у сфері торговельного та інших видів обслуговування. Встановлення будь-яких переваг, застосування прямих або непрямих обмежень прав споживачів не допускається, крім випадків, передбачених нормативно-правовими актами.

Також згаданою статтею встановлено право споживача на вільний вибір товарів і послуг у зручний для нього час та на вільне здійснення безготівкових розрахунків з урахуванням режиму роботи та обов’язкових для продавця (виконавця) форм (видів) розрахунків, установлених законодавством України.

Продавець (виконавець) зобов’язаний всіляко сприяти споживачеві у вільному виборі продукції та форм її оплати.

Суб’єкт господарювання зобов’язаний забезпечити можливість використання електронних платіжних засобів під час здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) відповідно до законодавства.

Слід зазначити, що постановою КМУ від 29.09.2010 р. № 878 «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів»  окремих категорій продавців звільнено від обов’язкового приймання спеціальних платіжних засобів для здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) :

✔  заклади громадського харчування  закритого типу, які обслуговують певний контингент споживачів, зокрема особовий склад Збройних Сил та інших військових формувань, студентів, учнів та викладачів вищих, професійно-технічних, загальноосвітніх навчальних закладів, працівників промислових підприємств,

✔ підприємства торгівлі з торговельною площею до 20 кв. метрів (крім автозаправних  станцій),

✔ суб’єкти господарювання, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше ніж 25 тис. осіб.

Отже, відмова у безготівковому розрахунку за придбані товари та надані послуги свідчить про обмеження прав споживача та є порушенням вимог законодавства, за яке передбачена відповідальність статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» та статтею 155 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В разі порушення вашого права на безготівковий розрахунок ви маєте право з відповідним зверненням звернутися до Держпродспоживслужби України за зразком на фото.

З порядком оформлення звернень та  контактною інформацією для їх надсилання можна ознайомитися за посиланням: https://dpss.gov.ua/zvyazkizgromadskistyu/zvernennya-gromadyan/kontaktna-informaciya-dlya-nadsilannya-zvernen

 

Одночасно нагадуємо вам контакти цілодобової “гарячої” лінії Держпродспоживслужби України (Call-центр)

(044) 364 77 80

(050) 230 04 28

Відділ розвитку малого бізнесу та підприємництва

#торецьк_info