тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

Постковідний синдром

Постковідний синдром — це ознаки й симптоми, що виникають під час або після інфікування COVID-19, тривають понад 12 тижнів та не пояснюються альтернативним діагнозом.
Ці симптоми можуть виражатися у дуже широкому діапазоні — від помірної втоми до повної втрати працездатності. На появу та вираженість постковіду не впливає вік, важкість, перебіг самого коронавірусу або супутні захворювання.
За даними міжнародної статистики, в середньому 20-30% тих, хто перехворів на ковід, мають відтерміновані наслідки.
На які симптоми слід звернути увагу у себе або своїх близьких:
✔ Астенія — виражена втома, відсутність енергії, швидка втома, сонливість, нездужання повсякденних справ.
✔ Когнітивні порушення — труднощі у сприйнятті інформації та зосередженні навіть на простих речах, порушення пам’яті тощо.
✔ Депресія — пригнічений настрій, самознецінення, виражена втома, порушення сну чи апетиту, відсутність радості від того, що раніше приносило задоволення, сповільнення рухів, мови, мислення, навіть небажання жити.
✔ Тривога — відчуття скутості й напруги, проблеми з засинанням, страх робити повсякденні справи або виходити з квартири, панічні атаки.
✔ Травма — виникає внаслідок втрати близької людини через ковід або від надмірної інформації про те, як важко інші переносять захворювання. Також якщо в лікарні особа стала свідком того, як інші люди хворіють чи помирають
✔ Позапсихічні симптоми — задишка в стані спокою чи при помірному фізичному навантаженні, періодичне підвищення температури тіла, розлади шлунково-кишкового тракту, втрата нюху або спотворення запахів, коли більшість із них стає неприємною.
📌 Як можна допомогти собі?
✅ Не забувай робити те, що найбільше любиш. Улюблені заняття, хобі — все те, що приносить задоволення, радість та спокій.
✅ Роби хоча б мінімальні фізичні вправи. Це може бути швидка ходьба, плавання, йога, спортивні ігри, навіть танці. Хай навіть 10–15 хв на день, але регулярно.
✅ Не «заїдай» поганий настрій, але й не відмовляйся від їжі. Орієнтуйся на прості, корисні та візуально красиві страви. В пригоді стануть яскраві запечені або тушковані овочі, м’ясо або риба, салати, боули, сендвічі, свіжі фрукти, горіхи.
✅ Починай свій день з приємних ритуалів. Чашка кави на балконі, душ під улюблену музику, прогулянка з собакою, відео з котиками тощо.
✅ Спілкуйся з іншими людьми: наживо, телефоном чи онлайн.
✅ Лягай спати вчасно. Не засиджуйся перед телевізором, комп’ютером чи гаджетами.
✅ Хоча б на якийсь час кинь курити — хтозна, може, і повертатись не захочеться. І пам’ятай, що алкоголь тільки посилює депресію та тривогу.
✅ У разі панічної атаки постарайтеся застосувати методику протитривожного дихання, дивись за посиланням: https://bit.ly/3cIJVuy
✅ Звернись до сімейного лікаря чи лікарки. Разом ви визначите важкість стану та подальший план дій.
✅ Не займайся самолікуванням. Обов’язково проконсультуйся з сімейним лікарем чи лікаркою щодо препаратів, які збираєшся приймати.
✅ Пам’ятай, що постковідний синдром не триває вічно та піддається лікуванню.
Адміністрація КНП «ЦПМСД» м. Торецька