тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

Поради покупцям у сезон споживання баштанних культур

Традиційно масове споживання баштанних культур припадає на серпень  та вересень місяць. Тому зараз сезон їх активного продажу. Продовольчі ринки та інші місця торгівлі рясніють соковитими динями та кавунами. Важко знайти більш популярні продукти харчування в літній жаркий період. Їх люблять всі: як діти за їх приємний смак, так і дорослі за їх корисні властивості.

Баштанні культури можуть бути не лише смачними і корисними, а й шкідливими для здоров’я. Тож природно, що майже всіх покупців цікавить питання: чи містять баштанні культури надлишкову кількість нітратів і, чи безпечно їх споживати?

Реалізація баштанних культур повинна здійснюватися з критих (обгороджених) навісів. Кавуни і дині забороняється зберігати навалом на землі без підтоварників. Торгові точки з продажу баштанних культур, а також прилегла до них територія, повинні  утримуватись в чистоті. Продавці повинні працювати в чистому спеціальному одязі, суворо дотримуватися правил особистої гігієни, мати особисті медичні книжки встановленого зразка з даними про проходження медичних оглядів.

З метою придбання якісної та безпечної продукції, спеціалісти Держпродспоживслужби  наполегливо рекомендують покупцям запитувати інформацію про товар бо, як споживач, ви маєте право запросити документи, що підтверджують якість і безпеку партії товару, що реалізується (декларацію про відповідність), результати лабораторних досліджень щодо вмісту в баштанних культурах нітратів, залишків пестицидів тощо.

На центральному міському ринку дослідження баштанних культур на вміст нітратів здійснюється державною лабораторією ветеринарно-санітарної експертизи. Результати лабораторних досліджень в сезон 2021 року свідчать про те, що вміст нітратів  у  кавунах та динях  не перевищував гігієнічних нормативів.

Не слід купувати баштанні культури у випадкових осіб, на стихійних ринках, в безпосередній близькості автомобільних доріг. Як правило, на таких торгових точках продається продукція без документів, що підтверджують їх якість і походження, без лабораторних досліджень за показниками безпеки. Придорожні торгові точки не мають умов для дотримання правил особистої гігієни продавцями. Самі продавці не проходять необхідні медичні обстеження.

Крім того, двигуни автотранспорту при роботі виділяють в атмосферу близько 150 хімічних речовин, які потім з атмосфери осідають на предмети навколишнього середовища, в тому числі і на баштанні культури, створюючи на поверхні кавунів і динь маслянисту плівку зі специфічним запахом. Це не тільки погіршує смакові якості продуктів, але також може привести до виникнення захворювань шлунково-кишкового тракту і викликати харчові отруєння, які проявляються у вигляді нудоти, блювоти, діареї, можливе виникнення різних видів алергічних реакцій.

Кавун за величиною краще вибирати такий, який можна з’їсти зразу, не залишаючи до наступного дня, а якщо все-таки він залишився, закрийте зріз харчовою плівкою і зберігайте в холодильнику. Умови зберігання повинні виключити контакт з сирими продуктами (яйцем, м’ясом, птицею), що не зазнали термічної обробки.

Варто звернути увагу на те, що баштанні культури можуть піддаватися бактеріальному забрудненню. Тому перед вживанням кавунів і динь їх потрібно ретельно мити. З тієї ж причини розрізаний кавун або диню  купувати не бажано. При розрізанні в товщу м’якоті можуть бути занесені мікроорганізми, здатні викликати різні інфекційні захворювання і харчові отруєння. Спека і наявність живильного середовища (солодкої м’якоті) – сприятливі умови, що сприяють швидкому розмноженню бактерій.

Прості поради Держпродспоживслужби стануть у нагоді покупцям баштанних культур та дозволять уникнути несприятливих наслідків покупки:

  • купуйте кавуни та дині лише в місцях офіційної торгівлі, уникайте стихійних ринків;
  • для придбання безпечної продукції поцікавтеся у продавця документами про їх безпеку та якість;
  • не купуйте пошкоджену та розрізану продукцію; категорично не рекомендується купувати баштанні з надрізами і просити продавця зробити надріз для визначення його стиглості, бо є ймовірність бактеріального обсіменіння;
  • перед споживанням ретельно мийте кавуни та дині під проточною водою, так як існує великий ризик потрапляння мікробів з брудної поверхні в м’якоть ягоди при розрізанні;
  • зберігайте дині та кавуни в холодильнику.

Дотримуючись вищеназваних порад, ви будете завжди впевнені у якості продукції, що споживаєте.

Піклуйтесь про власне здоров’я та здоров’я своїх близьких !

Торецьке управління

Головного управління  Держпродспоживслужби

в Донецькій області