тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

Як переконати старше покоління вакцинуватися від COVID-19?

У світі та в Україні найвищий пріоритет щеплення надається людям з груп ризику, зокрема, старшому поколінню. Оскільки вони більш вразливі до COVID-19 і можуть важче переносити захворювання, ризик зростає у віці вже від 50 років.
Проте навколо теми щеплення та COVID-19 дуже багато фейків та маніпулятивної інформації. Тож важливо поговорити з близькими, які ще не вакцинувалися, та переконати їх це зробити. Якщо ви не знаєте, як краще будувати розмову зі старшим поколінням про вакцинацію, ми пропонуємо поради від ЮНІСЕФ та з власного досвіду.

Дізнайтеся, що саме їх турбує та чому вони не довіряють вакцинації. Вислухайте своїх близьких та спробуйте зрозуміти, чому саме вони скептичні щодо вакцинації від COVID-19. Це допоможе їм відчути комфорт у спілкуванні та зрозуміти, що до них дослухаються, а вам – зрозуміти про що саме вам варто розповісти та як краще діяти. Ви можете звернутися за інформацією до сайту МОЗ, де постійно оновлюється розділ з відповідями на часті запитання (https://bit.ly/3hN5rjL). А також стежити за сайтом ВООЗ (https://bit.ly/36jIGhV), на якому можна почитати про останні дослідження, деталі про розроблені вакцини, статистику тощо.
Починайте з цінностей, а не фактів
Якщо в людини вже є сформована думка, вона погано сприймає факти, навіть якщо з ними важко сперечатися. Тому ми радимо спочатку звертатися до цінностей, які важливі вашим батькам або дідусям та бабусям. Наприклад, якщо їм набридло, що постійно закривають магазини, зупиняється громадський транспорт, є обмеження в пересуванні та соціальних контактах – поясніть їм, що світ повернеться до звичного життя, коли всі вакцинуються. Або що після щеплення вони зможуть бачити дітей та онуків частіше, адже це буде безпечно. Говоріть загалом про COVID-19 та яким руйнівним він став для багатьох людей, не обмежуйтеся лише темою вакцинації.
Не фокусуйтеся на міфах та фейках
Розмова не має вестися лише навколо фейків та спроби їх зруйнувати. Адже, по-перше, ви все одно не спростуєте всі міфи, по-друге, вони запам’ятовуються краще за факти. Але якщо вас вже втягнули у цю дискусію, радимо використати наступний підхід: факт, попередження, міф, факт.
Почніть з факту, що вакцини від COVID-19 безпечні та ефективні (це перевірено міжнародними інституціями та низкою досліджень, що постійно оновлюються).
Попередьте, що у медіа чи соцмережах поширюють дезінформацію. Розкажіть, який саме міф чи фейк ви маєте на увазі. Завершіть фактом – поясніть, чому це неправда.
Найважливіше – це замінити дезінформацію на коректну інформацію.
Зробіть заклик до дії
Просто скажіть своїм батькам чи бабусі та дідусю: «А ходімо вакцинуємося». Або запропонуйте їм піти з кимось зі своїх сусідів чи друзів. Як не дивно, але прямий заклик до дії та живі приклади можуть спрацювати краще, аніж довгі розмови та переконання.
Не здавайтеся
Переконати людей, які вже скептично ставляться до щеплення доволі складно, їхня думка не зміниться після однієї дискусії. Тому регулярні розмови, нові факти, історії про друзів та близьких, які вже вакцинувалися – все це поступово може переконати. Головне, не втрачати зв’язок та продовжувати спілкування на цю тему.
Адміністрація КНП «ЦПМСД» м. Торецька