тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

Навіть тихе полювання може бути небезпечним.

Часом навіть найдосвідченіші грибники через безглузді помилки підривають своє здоров’я, що вже говорити про новачків, які вирішили почати знайомство з лісовими дарами зі збору умовних і їстівних плодів, що мають отруйних двійників. Отруєння різної тяжкості, інтоксикація організму і навіть летальні випадки, не рідкість в сучасному світі, вони стали траплятися все частіше. І на превеликий жаль, далеко не всі випадки закінчуються одужанням. Велика кількість вжитої отрути і токсинів, невчасно надана допомога хворому, вік і стан здоров’я, можуть знизити або ж збільшити ризик летального результату.

Причиною помилки може стати не тільки неуважність і незнання відмінних ознак, а й інші причини.

Перша причина – двійники, Перш, ніж вирушати в ліс за грибами, необхідно навчитися відрізняти їстівні гриби від отруйних і неїстівних двійників. Грибні уроки можна знайти в Інтернеті та книгах. Однак, найкраще подивитися наочно на візуальному прикладі. Попросити про допомогу можна у знайомих, які не пропустили жоден сезон тихого полювання.

Друга причина – схожість видів. В лісі через незнання можна знайти не тільки двійники, але і схожі за зовнішніми ознаками гриби. Наприклад, рожева і рожево-червона сироїжка неймовірно схожа з яскравим і помітним мухомором. Під час дощової погоди білі плями на червонуватому капелюшку можуть змитися, ставши точною копією їстівного гриба. Не менш небезпечними є зелені сироїжки, – ідентична копія поганок, парасольок, фіолетового павутинника.

Третя причина – умовно-їстівні гриби. Вони стали небезпечними бо перекваліфікувалися з розряду їстівних і умовно-їстівних в «небезпечні для здоров’я». Ії  варто обходити стороною. Свинухи або як їх мило називають – «свинушки», не рекомендовані до вживання навіть після десяти відварювань. Невелика кількість отрут і токсинів, що містяться в лісових плодах, може завдати шкоди не відразу, а тільки через деякий час. Те ж саме стосується: зеленушок і строчків.

Четверта причина – місце проростання. Збирати гриби можна не скрізь! Прилеглі території, що знаходяться поблизу заводів, забруднених річок і звалищ, кладовищ людей і тварин, трас і доріг з частим рухом автомобілів, є небезпечними ! Вибирати місця для «тихого полювання» краще за відгуками знаючих людей, які збирають лісові дари не перший рік.

П’ята причина – незнання. На превеликий жаль, отруєння грибами пов’язані не тільки з першими чотирма причинами, але і найнебезпечнішою – незнанням. Не варто збирати гриби, які викликають сумніви.  Краще повернутися додому без здобичі, ніж опинитися в медичному закладі через жадібність і бажання похвалитися нею в соціальних мережах.

Шоста причина – «помилка». Буває і таке, що збираючи гриби, людина помилково зачіпає поруч зростаючу поганку або будь-який інший непомітний отруйний гриб. І добре, якщо сюрприз буде виявлений при обробці і викинутий разом з усією здобиччю, а не приготований в якості основної страви.

Держпродспоживслужба радить збирати тільки відомі гриби середнього розміру. Маленькі гриби і переростки – небезпечні ! Перші симптоми отруєння проявляються вже через кілька годин. Рідше – протягом доби. Провісниками інтоксикації організму стають: нудота, блювання, діарея, болі в шлунково-кишковому тракті, підвищена температура тіла, сильний жар, головний біль, запаморочення, тахікардія або знижений серцевий ритм, розширення зіниць.

Щоб не отруїтися грибами, не варто нехтувати порадами та рекомендаціями, зібраними протягом десятиліть. Перш, ніж зрізати незнайомий гриб, варто зважити всі «за» і «проти».

Будьте здорові!

Торецьке  управління Головного управління

Держпродспоживслужби в Донецькій області