тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

КНП «ЦПМСД» м. Торецька інформує

Існує цілий список станів, на які потрібно перевірятись регулярно. До нього увійшли ВІЛ, туберкульоз, цукровий діабет, гіпертонія, колоректальний рак, рак молочної та передміхурової залоз та серцево-судинні захворювання.

Ці хвороби частіше за інші протікають без видимих симптомів, які послужили б сигналом тривоги. А ми ж не дуже любимо ходити по лікарях “просто так”. Більшість звертається по медичну допомогу лише в крайніх випадках, а не для профілактики.

Саме через відсутність культури регулярних тестувань кожен 5-й випадок туберкульозу та кожен 3-й випадок ВІЛ залишаються невиявленими ( При цьому тільки 40-50% українців знають про свої недуги, контролюють їх та вчасно відвідують свого сімейного лікаря або лікарку.

Але ми прагнемо це змінити, аби якнайбільше українців та українок лишались здоровими. Тому читай наш розгорнутий матеріал які саме дослідження треба робити, щоб зберегти здоров’я та які є безкоштовними у вашого сімейного лікаря та лікарки.

Наскільки часто потрібно проходити профілактичні огляди

Спеціаліст повинен контролювати захворювання з серйозною симптоматикою. До них належать: ВІЛ, туберкульоз, цукровий діабет, гіпертонія, колоректальний рак, рак молочної та передміхурової залоз, серцево-судинні захворювання.

Ці хвороби частіше протікають без видимих симптомів, які послужать сигналом тривоги. Деякі прояви можна списати на:

 • вік;
 • загальну втому;
 • затяжну депресію;
 • брак сну;
 • нераціональне харчування.

Ці захворювання об’єднує те, що вони досить поширені в різних державах. Кожен 5-й випадок туберкульозу залишається невиявленим та призводить до негативних наслідків. Кожен 3-й випадок ВІЛ також залишається невиявленим. Якщо у людини часто підвищується тиск, існують ризики інфаркту чи інсульту.

Цей перелік захворювань або хоча б одна хвороба є у кожного третього громадянина. Тільки 40-50% українців знають про свої недуги, контролюють їх та вчасно відвідують сімейного лікаря.

Якщо проходити безкоштовні обстеження мінімум раз на рік, вдасться визначити стадію захворювання та зайнятися ефективним лікуванням

За статистикою, 95% жінок з діагнозом «‎рак грудної залози»‎ на 1 стадії мають можливість вилікуватись та повноцінно жити. Невтішні дані: кожен 4-й виявлений випадок свідчить про 3 чи 4 стадії.

Чоловікам варто не менш уважно ставитись до свого здоров’я. Понад 20% випадків раку простати стають виявлені невчасно та супроводжуються метастазами.

Кому рекомендовані профілактичні огляди у спеціалістів

Одні із найпоширеніших хвороб останніми роками є серцево-судинні захворювання та гіпертонія. Своє самопочуття необхідно контролювати жінкам, яким виповнилось 50 років та чоловікам після 40 років.

Під час прийому сімейний лікар або лікарка:

 1. Вимірює тиск.
 2. Визначає індекс маси тіла.
 3. Дає направлення на деякі аналізи, особливо важливим є аналіз на холестерин.
 4. Оцінює серцево-судинний ризик по шкалі SCORE.

Такого плану огляди є обов’язковими, рекомендована періодичність — 2 роки. Люди з факторами ризику мають відвідувати спеціаліста раз на рік. До них належать:

 • надлишкова маса тіла
 • високий тиск
 • зловживання алкоголем або куріння
 • наявність родичів з серцево-судинними захворюваннями та діагнозом «‎цукровий діабет»

Щороку потрібно проходити тестування на ВІЛ-інфекцію. Обстеження та тест не займає більше 15-30 хвилин.

Після 45 років та при наявності факторів ризику, треба проводити профілактичний огляд на цукровий діабет. Якщо у родича чи пацієнта був поставлений діагноз «‎гестаційний діабет», то існує вірогідність діагностування цукрового діабету. Значно ризикують своїм здоров’ям люди, які часто вживають алкоголь. Обов’язкові аналізи в цьому випадку: загальний холестерин, рівень цукру крові натще.

Огляд на туберкульоз є обов’язковим. Якщо людина кашляє більше 14 днів, необхідно пройти обстеження, здати аналізи, які визначає лікар. Кожен рік реєструють більше 25 тисяч випадків, але залишається не виявленим кожен 5-й випадок. Також часто бувають рецидиви захворювання.

Чоловіки зобов’язані перевіряти передміхурову залозу, щоб знизити ризик появи раку. Сімейний лікар направляє жінок на мамографію, щоб проконтролювати, який стан грудної залози. Обстеження рекомендоване жінкам старшим 50 років. При наявності факторів ризику, мамографія проводиться з 40 років кожні 12 місяців.

Фактори ризику для розвитку раку грудей:

 • у родичів діагностували захворювання молочної залози
 • наявність мутації BRCA1 або 2
 • народження дитини після 30 років
 • проведення гормонозамісної терапії менопаузи
 • зловживання тютюном чи алкоголем
 • ожиріння
 • Менопауза після 55 років

Жінки та чоловіки у віці 50-75 років мають проходити тестування на колоректальний рак.

Фактори ризику: запалення кишківника, наявність аденоматозних поліпів, поліпоз чи аналогічний вид раку у родичів. Таке обстеження повинно бути щороку.

Навіть якщо немає скарг на самопочуття, відвідувати сімейного лікаря або лікарку треба мінімум 1 раз на рік.

Безкоштовні для пацієнта аналізи та обстеження, сплачені за кошт державного бюджету:

 1. Загальний холестерин, глюкоза крові, загальний аналіз сечі.
 2. ЗАК з лейкоцитарною формулою.
 3. Швидкий тест на вагітність.
 4. Швидкі тести на вірусні гепатити, на ВІЛ.
 5. Експрес-діагностика гострого інфаркту міокарда.

Нагадуємо, що дбайливо ставитися до свого організму потрібно кожен день.  Бережіть себе та свою родину, відвідуйте сімейного лікаря та проходьте обстеження!