тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

Сон — самісінька основа здорового життя.

Дорослим, аби відпочити, потрібно спати не менше 7 годин на добу. І це щодня! ”На вихідних висплюсь за тиждень” так не працює, на жаль. Багато хто навіть не помічає, що має проблеми із засинанням, а це дуже часта штука. Якщо раптом помічаєш, що надто довго або важко засинаєш — тримай кілька лайфхаків надобраніч!
? Сон любить темряву. Наші очі за тисячоліття еволюції звикли, що саме темний час — для сну, а світло — для життя. Тому світло “не дає заснути” — пригнічує вироблення гормону мелатоніну, що відповідає за здоровий сон. Тож:

а) безпосередньо перед сном не дивись телевізор і відклади гаджети;
б) якщо ти живеш у великому місті, нічні вогні якого яскраві як вдень, — в поміч світлонепроникні штори або маска для сну (обов’язково з овечками).
? Послухай спокійну музику. Дослідження показали, що музика, яка має повільний ритм, допомагає швидше заснути. Слухати ретельно підібрані для себе колискові бажано не відразу перед сном, а десь за 30–45 хвилин.
? Уяви приємне для тебе місце. В одному з досліджень було виявлено, що візуалізація приємної картини чи місця сприяє швидкому розслабленню та відволікає від думок. Під час дослідження виявили чітку залежність: під мрії про затишне місце люди засинали відчутно швидше.
? Уникай на ніч споживати те, що завадить сну: кофеїн — не можна вже за 6 годин до сну, алкоголь — за 4 години. І утримуйся від переїдання — хоча ситна вечеря і заколисує, поєднувати активне травлення зі сном вчені дуже не радять.
? Почитай перед сном, це допоможе заспокоїтись і відчути сонливість, обирай саме паперову книжку або «читалку» з електронними чорнилами, щоб світло екрану не заблокувало тобі мелатонін.
? Дотримуйся режиму сну — лягай і прокидайся у той самий час. Це наче й всім відома занудна істина, але вона працює не коли її просто знаєш, а коли її практикуєш. Ще це одна з причин, чому не радимо недільне відсипання: окрім того, що “відіспатись” потім за втрачений сон нереально, це ще й порушує ритм сну, який потім важко відновити. Можливо тому багато хто так ненавидить понеділки.
? Лікарі радять використовувати ліжко виключно для сну: не їсти в ньому, не дивитися кіно і не працювати. Це має бути місце винятково для відпочинку: так тіло звикає до певної програми, і зустрічаючись із ліжком, одразу солодко позіхає і відходить до здорового, регулярного, міцного сну.
Лікар – терапевт амбулаторії ЗП-СМ №4 Людмила ЛИСИХ
На зображенні може бути: 1 особа та окуляри