тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

Захворювання ендокринної системи. Цукровий діабет.

Цукровий діабет – група ендокринних захворювань, що розвиваються внаслідок абсолютної чи відносної недостатності гормону інсуліну, появи інсулінорезистентності, внаслідок чого виникає гіперглікемія – стійке підвищення рівня глюкози у крові.
Захворювання характеризується хронічним перебігом і порушенням усіх видів обміну речовин: вуглеводного, жирового, білкового, мінерального і водно-сольового. Характерними симптомами є невгамовна спрага, порушення харчової поведінки, що проявляється підвищеним апетитом, та надмірне сечовиділення, однак ці симптоми можуть бути слабко вираженими, якщо рівень глюкози в крові підвищений помірно.

Існує ряд класифікацій цукрового діабету за різними ознаками. Найбільш поширені за класифікацією:

I. Цукровий діабет 1-го типу
II. Цукровий діабет 2-го типу
III. Інші специфічні типи діабету
IV. Гестаційний цукровий діабет
Основним методом діагностики діабету є визначення концентрації глюкози в крові. Для визначення вираженості порушення вуглеводного обміну використовують глюкозотолерантний тест.
Основними завданнями лікаря при лікуванні цього захворювання є:
– компенсація вуглеводного обміну;
– профілактика та лікування ускладнень;
– нормалізація маси тіла;
– навчання пацієнта.
Компенсація вуглеводного обміну досягається двома шляхами: шляхом забезпечення клітин інсуліном, різними способами залежно від типу діабету, і шляхом забезпечення рівномірного надходження вуглеводів, що забезпечуються дотриманням дієти. Дуже важливу роль у компенсації цукрового діабету відіграє розуміння хворого, що таке цукровий діабет, чим він небезпечний, що йому слід зробити у разі епізодів гіпо- і гіперглікемії, як їх уникати, вміти самостійно контролювати рівень глюкози в крові та мати чітке уявлення про характер припустимого для нього харчування, дотримуватись заходів здорового пиття, мати повноцінний раціон, адже їжа повинна допомогти знизити вагу та підтримувати її в оптимальних рамках. В першу чергу слід зменшити кількість жирів і відмовитись від швидко засвоюваних вуглеводів.
Лікар буде надавати Вам рекомендації по регулярній фізичній активності та прийому ліків, але реальний контроль стану залежить тільки від Вас!
З повагою
сімейний лікар амбулаторії ЗП-СМ № 2
Ольга ЛОКОТКОВА