тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

Батькам до уваги!

Шановні батьки!

У зв’язку із карантинними обмеженнями, які призвели до переходу дітей зі стаціонарного на дистанційне навчання, наші діти вимушені ще більше знаходитися в стану – «життя онлайн».

Довготривале перебування підлітків в цьому віртуальному житті не може не призводити до виникнення негативних явищ у психіці дітей. Адже вони позбавлені живого спілкування і все частіше знаходять собі друзів в соціальних мережах.  

Але, останнім часом склалася загрозлива ситуація в підлітковому середовищі у зв’язку з небезпечними «іграми», які поширюються в Інтернеті.

У соціальних мережах та платформах з’являється все більше небезпечних челенджів, розповсюдженню яких сприяють анонімність, безкарність, масштабність і швидкість. Йдеться про так звані «смертельні квести», які ширилися соціальною мережею «ВКонтакте», TikTok, Snapchat, «суїцидальний челендж Момо» тощо.

У даному контексті, можливо розглядати такі челенджі як прояв буліциду, тобто загибель внаслідок кібербулінгу – інформаційного терору, що передбачає систематичні жорстокі дії з боку булера з метою нашкодити, порушити права жертви на безпечне здоров’я і життя засобами інформаційно-комунікативних технологій.

З огляду на поширення цих небезпечних квестів, варто розуміти, що вони є відображенням проблем не лише дітей, а й суспільства загалом, насамперед у ставленні дорослих до дітей. Найбільшу загрозу віртуальний інформаційний простір становить саме для підліткового віку.

Майже 45% підлітків проводять у соціальних мережах до 3 годин на день, а ще приблизно  50% – 4 та більше годин. Небезпека Інтернету для підлітків, які мають схильність до суїцидальних настроїв, полягає в тому, що там пропонується дуже багато доступних способів самогубства; легко можна знайти компанію однодумців; виникає і зміцнюється переконання, що «це і є вихід»; створюється ореол романтики навколо смерті і всього, що з нею пов’язано.

Відомо, що провідним видом діяльності в підлітковому віці є інтимно-особистісне спілкування, у процесі якого формуються індивідуальні цінності, ставлення до багатьох аспектів «світу дорослих», навички міжособистісного розуміння, емоційні прив’язаності, емпатія, спрямованість особистості та ін. Підліток прагне отримати новий досвід, дізнатися, на що він здатний та усім продемонструвати свою винятковість, а соціальні мережі стають для нього платформою для отримання бажаного: якщо виконаєш челендж краще, яскравіше, надихнеш аудиторію повторити, то тебе визнають.

Однак, несформована психіка, соціальні невдачі, бажання втекти від реальних проблем, пандемічна ізоляція у сукупності з постійними нав’язуванням популярних вірусних челенджів, знижує критичність підлітка до обраного ним тренду.

Тут доречно зауважити, що деякі підлітки надто часто чують на свою адресу негативні оцінки і з боку однолітків, і з боку дорослих; наслідком чого є виникнення аутоагресивних думок і аутоагресивної поведінки. Непорозуміння, байдужість батьків до проблем, які хвилюють підлітків, зверхність або навпаки, надмірний контроль та гіперопіка, штовхають їх до все тривалішого спілкування в соціальних мережах. Тому особливу увагу слід приділяти підліткам, які виглядають пасивними, тихими, замкненими, відлюдними. Саме ця категорія зазнає високого ризику мережевої залежності та суїцидальної поведінки. 

За таких обставин, шановні батьки, інформуємо Вас про те, що у разі виникнення несприятливих ситуацій в родині щодо підозрілої поведінки Вашої дитини, особливості якої зазначені вище, Ви або власно Ваша дитина, можете звернутися задля отримання інформативної допомоги та певних послуг:

 – до Національної дитячої гарячої лінії:  0-800-500-225 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів); 116111(безкоштовно з мобільних телефонів).

–  до служби у справах дітей військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області особисто чи по телефону: 4-38-48;

– до Торецького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді особисто чи по телефону: 4-11-18.

Вказані організації знаходяться за однією адресою: м. Торецьк, вул. Руднична, буд. 35 (колишня будівля ДАІ другий поверх).

Крім того, на сайті Міністерства освіти та науки України можна знайти розділ «БЕЗПЕКА ДІТЕЙ В ІНТЕРНЕТІ» для підвищення рівня обізнаності батьків bit.ly/3axYT62. Зокрема там можна знайти поради для батьків щодо організації взаємодії «дитина-інтернет-мобільний зв’язок» від Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі.

Чат-бот «КІБЕРПЕС» у Telegrami і Viber допоможе дізнатися про те, як діяти дітям і батькам у разі кібербулінгу та анонімно отримати допомогу.

На платформі цифрової освіти «ДІЯ» за посиланням https://osvita.diia.gov.ua/courses можна переглянути освітній серіал для батьків «Безпека дітей в інтернеті» про те, як убезпечити дітей онлайн від шкідливих матеріалів, кібербулінгу, суїцидальних інтернет-спілок і сексуального насильства.

Також, у разі якщо ваша дитина користується мережею Інтернет та зареєстрована в соціальних мережах, хочемо дати батькам декілька корисних порад:

  1. Зверніть увагу на сторінку дитини: на псевдонім, аватарку (головну фотографію профілю), відкритість або закритість акаунту, групи, у яких є підліток, а також на те, чим наповнена сторінка:відеозаписи, фотографії та друзі. Якщо профіль сторінки закритий навіть від вас, постарайтеся акуратно з’ясувати, з якої причини.
  2. Незалежно від віку дитини скористайтеся програмним забезпеченням що допомагає фільтрувати і контролювати інформацію, але не покладайтеся повністю на нього. Ваша увага – головний метод захисту.
  3. Перевірте, з якими іншими сайтами пов’язаний соціальний сервіс Вашої дитини. Сторінки Вашої дитини можуть бути безпечними, але можуть містити посилання на небезпечні або небажані сайти.
  4. Заохочуйте Ваших дітей повідомляти про все дивне або відразливе і не дуже гостро реагуйте, коли вони це роблять (через побоювання втратити доступ до Інтернету діти не говорять батькам про проблеми, а також можуть почати використовувати Інтернет потай від батьків, наприклад ночами).
  5. Будьте в курсі мережевого життя Вашої дитини. Цікавтеся, хто їх друзі в мережі, так само як цікавитеся реальними друзями.
  6. Постарайтеся захистити своє чадо від подібних новин про суїцид. В жодному разі не називайте назву препаратів! Розкажіть про небезпеку передозування і про кримінальну відповідальність, яка загрожує людині, що схиляє до суїциду.

Тому наголошуємо, що тільки власний приклад батьків, які сприймають Інтернет виключно як засіб отримання інформації, а не як місце, де можна приховатись від проблем, допоможе вам донести всі ці правила вище.

Алгоритм дій при потенційному суїциді