тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

Чому не можна спалювати сміття?

Навесні починається велике прибирання, частина сміття збирається з наступним його вивезенням на сміттєзвалища, а суха трава, залишки деревини спалюються. Наше місто починає втопати у диму від спалювання сміття, сухої трави, опалого листя тощо. При такому відношенні до прибирання атмосферне  повітря  стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Чим же шкідливе спалювання всього непотребу, що накопичився протягом зими в місті та селищах? Рівень шкоди залежить від складу сміття. Спектр токсичних шкідливих для людського організму речовин, які виділяються при цьому, надзвичайно широкий.

За даними наукових досліджень при згорянні однієї тонни тільки рослинних залишків у повітря виділяється біля 9 кг мікрочастинок диму, до складу якого входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали (кадмій, свинець, ртуть, мідь), пестициди, а також канцерогенні сполуки, перш за все бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняється діоксин – одна з найотруйніших для людини речовин. При цьому ніхто не задумується про шкоду, яку він несе. Діоксин через повітря всмоктується в землю, продукти та добре розчиняється в жирах, а потім знову потрапляє до організму людини.  Він призводить до патологічних змін шкіри, порушує функції печінки, імунної, ендокринної та репродуктивної систем.

При згорянні одного поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Особливо погано тим, хто страждає на захворювання дихальних шляхів.

Проблема полягає ще в тому, що з листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери хімічними речовинами з токсичним (небезпечним) впливом. До вогнища потрапляють будівельні матеріали у вигляді ДВП, ДСП, фанери, які містять формальдегідні смоли, з яких в атмосферне повітря виділяється формальдегід. Може виділятися в повітря і свинець, складова масляних фарб, якими фарбують будівельні матеріали. Вплив диму особливо небезпечний для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, а також для хворих із легеневою патологією. Дим містить пари та тверді часточки, які залишаються у повітрі на довгий час у завислому стані. Ці часточки та токсичні гази негативно впливають на здоров’я населення: виникають подразнення очей, носової порожнини, труднощі з диханням, кашель та головний біль, ціла низка гострих захворювань, таких як фарингіт, тонзиліт, ларингіт або трахеїт. Знижується імунітет людини, часто посилюється негативний перебіг хронічних захворювань.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання будь-чого призводить до багатьох загроз, а саме загибелі корисних комах, мікроорганізмів, руйнації грунтового покриву, збіднення його родючості, знищення насіння і коріння трав’янистих рослин, сприяє утворенню смогу в туманну погоду та наносить економічні збитки.

Тільки при такому відношенні людина позбавляється численних загроз своєму здоров’ю, а також може отримати економічний ефект від зберігання зелених насаджень та родючості грунту.

Слід пам’ятати, що кожен акт підпалу – це злочин проти природи ! Не даваймо себе труїти! Хочеться побажати кожному жителю не бути байдужим як до довкілля, так і до власного здоров’я і не забувати – щоразу, коли бачите спалювання листя, трави чи побутових відходів – повідомте відповідні служби.

Бережіть здоров’я своїх рідних !

Торецьке управління Головного управління

Держпродспоживслужби в Донецькій області