тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

Харчування дітей в закладах дошкільної та загальної середньої освіти.

Карантин в закладах шкільної освіти закінчився, тому питання організації навчально-виховного процесу знову виходять на перший план. Чи буде подовжено дистанційне навчання, яким чином діти будуть брати участь у ЗНО, як буде проходити вступ до закладів вищої освіти – ці та багато інших питань сьогодні турбують батьків.
Одне з таких питань – харчування дітей в закладах дошкільної та загальної середньої освіти. Які зміни відбулися?
По перше, з 01 січня 2021 року приготування їжі в закладах загальної середньої освіти буде відбуватися без залучення «сторонніх» спеціалістів – ФОПів, які надавали цю послугу раніше. Добре це, чи погано – покаже час, але вже зараз можна констатувати той факт, що велика потенційно корупційна складова залишилася у минулому.

Підприємств, які бажають надавати послуги організації харчування, було дуже багато. Чому? Користуючись обладнанням харчоблоку школи можна було не сплачувати кошти за користування цим майном, не сплачувати оренду приміщення, ремонт майна, не витрачати кошти на енергоносії (електроенергія, газ, опалення, вода). Доволі комфортні умови. Кількість працівників харчоблоків – на розсуд підприємця (а не згідно з нормативами), робітники працевлаштовані на тимчасовій основі, що дає змогу не сплачувати податки в повному обсязі.
Задля уникнення всіх негараздів військово-цивільною адміністрацією м.Торецьк було прийнято рішення щодо зміни форми надання послуги харчування в закладах загальної середньої освіти і «згадати», як відбувалося харчування трохи раніше.
Станом на сьогоднішній день всі заклади освіти укомплектовані працівниками харчоблоків відповідної кваліфікації в повному обсязі, створені додаткові робочі місця та працевлаштовані на постійній основі 55 осіб (кухарі, працівники харчоблоків), працівники соціально захищені та сплачують всі податки згідно з чинним законодавством. Оновлено обладнання харчоблоків. Наразі батьки вже можуть спитати у директора школи, керівництва міського управління освіти щодо якості харчування дітей.
По друге. Щодо харчування осіб пільгових категорій. Так, насправді з 01 січня 2021 року змінився перелік категорій осіб, яким пільги на харчування надаються за рахунок коштів місцевого бюджету.
Розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації м. Торецьк від 09.12.2020 № 1042р «Про затвердження Порядку надання пільг з оплати за харчування дітей у закладах дошкільної освіти, учнів закладів загальної середньої освіти військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області за рахунок місцевого бюджету в 2021 році» було доведене до керівників навчальних закладів ще у листопаді 2020 року та обговорено з педагогічними колективами та батьківськими комітетами (піклувальними радами).
Великої «зради» не відбулося.
Діти з малозабезпечених сімей продовжують харчуватися безкоштовно.
Державою затверджено та рекомендовано багато пільг, але ті пільги, які стосуються виплат з місцевого бюджету за дітей 1-4 класів, 50% вартості харчування будуть сплачувати батьки.
Відповідно до п.5 Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2011 № 116, та п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2002 № 1243 «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів», органи місцевого самоврядування можуть забезпечувати харчування учнів інших категорій та передбачати на зазначену мету відповідні видатки з місцевих бюджетів. Отже, враховуючи вказані норми законодавства, з 01.01.2021 військово-цивільною адміністрацією м. Торецьк установлені пільги певній категорії громадян, які не належать до пільгових категорій дітей, а саме:
– установлена батьківська плата за харчування дітей в дошкільних та ясельних групах закладів дошкільної освіти в розмірі 60% від вартості харчування на день за поточний місяць;
– учням 1-4 класів закладів загальної середньої освіти встановлена пільга, яка складає 50% від вартості порції за рахунок батьківських коштів, 50% за рахунок місцевого бюджету.
Стосовно дітей, які постраждали внаслідок бойових дій.
На сьогодні в м. Торецьк цей статус отримали близько 1000 дітей. Відповідно до Постанови КМУ від 5 квітня 2017 р. № 268 «Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів» право на отримання зазначеного статусу можуть отримати всі діти, які мешкають на території м. Торецьк та прилеглих селищ (Розпорядження КМУ від 07.11.2014 № 1085-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення).
Враховуючи, що в умовах надзвичайної ситуації, яка виникла у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) та карантинних заходів, суттєво зросло навантаження на дохідну та видаткову частину місцевого бюджету, у зв’язку з чим військово-цивільною адміністрацією прийнято рішення щодо надання пільг з безоплатного харчування в закладах освіти тільки дітям або учням 1-11 класів, які мають статус дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, а саме, отримали тілесні ушкодження різного ступеня, які завдали їм фізичного болю та спричинили розлад їх здоров’я. У разі фінансової спроможності і наявності бюджетних коштів в місцевому бюджеті територіальної громади міста Торецьк, пільги з оплати за харчування за рахунок коштів місцевого бюджету можуть бути переглянуті протягом року, як зазначено в розпорядженні керівника військово-цивільної адміністрації від 09.12.2020 № 1042р.
Згідно з п. 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» військовослужбовці, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, мають статус учасника бойових дій. Пільги для учасників бойових дій регламентовані ст. 12 вказаного Закону. Перелік цих пільг значно великий, однак вказаною статтею передбачено 75-процентна знижка не на всі послуги, а лише на отримання житлово-комунальних послуг. Цей перелік є вичерпним, та до нього не входить забезпечення безоплатним харчуванням дітей в закладах освіти вказаної категорії осіб.
Безперечно, підприємцям дуже прикро втрачати дохід, тому і з’являються (розповсюджуються) чутки, що всі пільгові категорії відмінили, насправді, це не так.
До відома: частка місцевого бюджету у 2021 році, що використовується на
– освіту – 62,7%;
– житлово-комунальне господарство – 5,8%.
Безперечно, можна спрямувати всі кошти бюджету на пільги. До чого це призведе? За який рахунок будуть проводитись ремонти доріг, розвиток інфраструктури, ремонти шкіл і дитячих садків, розвиток медичної сфери, культури? Це буде бюджет розвитку чи проїдання?
Підбиваючи підсумок, військово-цивільна адміністрація міста Торецьк чітко розуміє ситуацію, направлену на виникнення соціальної напруги серед мешканців міста. Враховуючи фінансові можливості місцевого бюджету, можна сказати, що є певні труднощі в наданні пільг за рахунок місцевого бюджету всім категоріям пільговиків, яким законодавством передбачені такі пільги, та певній категорії дітей, які не належать до пільгової категорії. Станом на сьогодні військово-цивільною адміністрацією робиться все можливе для того, щоб бюджет територіальної громади був спроможним та направленим на покращення рівня життя людей.