тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

До уваги споживачів ВО «Торецьктепломережа»

Роз’яснення щодо плати за абонентське обслуговування
Структура тарифів на послугу з централізованого опалення та централізованого водопостачання передбачала витрати на утримання абонентської служби.
Тариф на послугу з постачання теплової енергії розраховано відповідно до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого Постановою КМУ від 01.06.2011р. № 869 (зі змінами від 03.04.2019р.).

Абзацем 12 пункту 23 визначено, що «до витрат на збут теплової енергії не включаються витрати, пов’язані із здійсненням ліцензіатом, який є виконавцем комунальних послуг, абонентського обслуговування у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами (витрати, пов’язані з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, а також витрати на обслуговування приладів – розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку). Такі витрати включаються до складу плати за абонентське обслуговування, передбаченої ЗУ “Про житлово-комунальні послуги”.

Так, відповідно до статті 1 пункту 1 підпункту 11 Закону України від 09.11.2017 №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги», плата за абонентське обслуговування – платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку, зокрема, за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, для відшкодування витрат виконавця, пов’язаних з:
 укладенням договору про надання комунальної послуги;
 здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та стягненням плати за спожиті послуги;
 витратами на обслуговування приладів – розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирі (приміщенні) багатоквартирного будинку (за наявності).
Розмір плати за абонентське обслуговування встановлено відповідно до вимог Постанови КМУ від 21.08.2019р. №808. З 1 жовтня 2020 року плата за абонентське обслуговування складає 26,42 гривень (з ПДВ), її розмір не перевищує граничного, визначеного Постановою КМУ №808.
Сплата за абонентське обслуговування здійснюється споживачем щомісячно протягом року у фіксованому розмірі. Тобто, навіть якщо абонент не користувався послугою, рахунок за неї буде надано з нульовими показниками, а абонплату доведеться сплатити.
Роз’яснення щодо розподілу обсягу спожитих послуг
Розпорядженням Донецької обласної державної адміністрації від 29.07.2020р. №805/5-20 для споживачів ОКП «Донецьктеплокомуненерго» встановлено тарифи на послуги з постачання теплової енергії за 1 Гкал:
✅ для споживачів без індивідуальних теплових пунктів – 1 930,10 грн.(з ПДВ);
✅ для споживачів з індивідуальними тепловими пунктами – 2 017,97 грн.(з ПДВ).
Тариф на послугу розраховано виходячи із загального обсягу теплової енергії, витраченого на опалення будівлі, в тому числі:
 на опалювальні приміщення;
 на місця загального користування та допоміжні приміщення;
 на забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи опалення.
Тобто, додаткові нарахування за опалення місць загального користування та забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи опалення відсутні.
Відповідно до статті 10 пункту 2 ЗУ від 22.06.2017р. №2119-V «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», обсяг, визначений за допомогою вузла комерційного обліку (домового лічильника теплової енергії), включає обсяги теплової енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень, опалення місць загального користування та забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та підлягає розподілу між споживачами, відповідно до методики розподілу, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018р. №315 (далі – Методика).
Отже, Методика передбачає розподіл загального обсягу теплової енергії (Гкал), спожитого будинковим приладом обліку, між усіма співвласниками багатоквартирного будинку (житловими/ нежитловими та опалювальними/неопалювальними приміщеннями).
Роздивимось на прикладі, як здійснювався розрахунок вартості послуги раніше та як розрахунок проводиться відповідно до Методики (див. ілюстрацію)
ВИСНОВОК: за старим розрахунком загальний обсяг спожитою теплової енергії розподілявся пропорційно площі лише опалювальних квартир. Таким чином обсяг теплової енергії, який доводився на підтримання нормативної температури у місцях загального користування (сходових клітин, вестибюлів, колясочних, тощо) і допоміжних приміщеннях (горища, підвали) та обсяг для забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи опалення всього будинку сплачувався тільки приміщеннями, які користувалися централізованим опаленням.
Розрахунок за Методикою №315 дозволив більш детально розподілити загальний обсяг теплової енергії між усіма співвласниками житлового будинку, що є власниками як опалюваних приміщень, так і приміщень з автономним опаленням, які так само користуються місцями загального користування та несуть солідарні зобов’язання щодо належного утримання та експлуатації будинку (згідно ЗУ від 14.05.2015р. №417).
Відтепер споживачам, які користуються послугами з постачання теплової енергії, не доведеться самотужки сплачувати за об’єм теплової енергії, який було витрачено на загальні нужди будинку. У прикладі наведено, що за умови застосування Методики розподілу, вартість послуг для 3-кімнатної квартири нижче.
Немає опису світлини.