тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

РОЗ’ЯСНЕННЯ ДЛЯ БІЗНЕСУ ЩОДО ОРЕНДИ В УМОВАХ КАРАНТИНУ

Карантин, в т.ч. «вихідного дня» – це форс-мажор (обставина непереборної сили)?

Форс-мажор звільняє від сплати оренди за договором?

Лише на одне з цих двох питань відповідь буде позитивна, розбираємо на яке саме.

Наш кейс – це договір оренди нежитлового приміщення, в якому ви тримаєте магазин,  кав’ярню, перукарню чи інший бізнес.

Перше питання має позитивну відповідь.

Карантин – це дійсно форс-мажор.

Настання форс-мажорних обставин можна засвідчити за допомогою відповідного сертифікату Торгово-промислової палати України  та Донецької Торгово-промислової палати.

Форс-мажор засвідчується щодо конкретного договору.

Вартість такої послуги для малого бізнесу (середня кількість працівників за календарний рік не перевищує 50 осіб та річний дохід не перевищує 10 млн євро) безкоштовна.

Деталі на сайтах:

ТПП України: https://www.ucci.org.ua/services/zasvidchennia-fors-mazhornikh-obstavin 

Донецька ТПП  https://donetskcci.com/page-services-forcemajeure

У нагоді можуть стати також прямі норми Цивільного та Господарського кодексів України, де пояснюються підстави для звільнення від відповідальності за порушення зобов’язання, а саме стаття 617 ЦКУ та стаття 219 ГКУ відповідно.

Що ж до другого питання, то форс-мажор не звільняє від сплати оренди за договором.  

Форс-мажор звільняє лише від відповідальності (наприклад у вигляді штрафних санкцій) за невиконання чи несвоєчасне виконання зобов’язання. Фарс-мажор може також відкладати у часі виконання зобов’язання, але не скасовувати його.

Отримати знижку на орендну плату на період, коли ваш магазин чи інший бізнес були зачинені через карантин (що бажано зафіксувати документарно), можна, у більшості випадків, тільки шляхом переговорів із орендодавцем.

Обґрунтувати ваші вимоги вам допоможуть посилання на частину четверту статті 762 ЦКУ та частину другу статті 286 ГКУ, де прямо вказано, що наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає (в нашому випадку карантин та вимушене закриття закладу), можливість користування майном істотно зменшилася.

Зважайте також на той факт, що навіть закривши заклад, ви, як правило, продовжуєте використовувати його в розумінні договору оренди (відвідуючи його, зберігаючи там обладнання та інші матеріальні цінності), тому доцільно вести мову саме про знижку.

Наостанок загальна порада. Завжди контролюйте стан укладених договорів, наявність підписаного всіма сторонами вашого примірника, уникайте прострочення оплати та порушення інших вимог договору. В разі браку власних навичок та знань, бажано скористатися послугами юриста перед укладанням договору оренди приміщення, де наступні місяці, а може й роки, буде здійснюватися ваш бізнес, будуть зберігатися ваші матеріальні цінності та працюватимуть ваші працівники.

Якщо ваш бізнес прямо не потрапив під карантин, але оренда є фінансово обтяжуючим фактором, дізнайтеся в обслуговуючому банку про можливість отримати кредит під 3% на оборотний капітал https://cutt.ly/whyZ3iq.

Якщо ж ви належите до креативних індустрій, то дізнайтеся в УКФ про можливість отримати грант підтримки https://cutt.ly/8hyXzS1

Також нагадуємо вам про важливість користування загальним інформаційним ресурсом для бізнесу під час карантину https://sme.gov.ua/covid19/  Вказаний вебсайт містить актуальну інформацію та системно оновлюється. На порталі вже міститься доступна інформація про діючі обмеження  для підприємницької діяльності з метою протидії поширенню захворювання COVID19, перелік заходів державної підтримки для забезпечення безперервної діяльності бізнесу, доступних інструментів для його фінансування, поради щодо коригування стратегій та бізнес-планів,  відповіді на головні питання суб’єктів підприємництва.

Відділ розвитку малого бізнесу та підприємництва