тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

Відповідальний бізнес Торецька поповнює казну місцевого бюджету, але є і проблеми!

На сьогодні в Торецьку понад 1800 громадян займається підприємницькою діяльністю, якими створено близько 2 тисячі  робочих місць.

Попри кризові явища в умовах карантину, більшість з них залишається сумлінними у виконанні своїх податкових обов’язків перед громадою, зберігають свої робочі колективи та створюють нові робочі місця, ще й мають змогу розвиватись і ставати успішними в бізнесі. Саме завдяки свідомому ставленню до сплати податків окремих місцевих підприємців, їх високій податковій культурі, яка є прикладом для інших, вдається виконувати завдання щодо наповнення місцевого бюджету, зміцнювати фінансовий потенціал нашого міста та збільшувати видатки на забезпечення життєдіяльності торецької громади.

До основних наповнювачів місцевої скарбниці належать податок та збір на доходи фізичних осіб, плата за землю, єдиний та акцизний податки. За 9 місяців 2020 року питома вага надходжень від малого і середнього підприємництва у структурі місцевих податків і зборів склала 13,8%, що в сумі є 17,3 млн. грн.  (110,2 % до аналогічного періоду 2019 року). Зріст надходжень є позитивним сигналом для міста, оскільки ці податки належать до тих платежів, що є бюджетоутворюючими для місцевого бюджету.  

На жаль, в умовах «карантинної» економіки   виконання дохідної частини місцевого бюджету напружене і досить ризиковане. І хоч економічні наслідки карантинних заходів даватимуться взнаки, проте це не привід для військово-цивільної адміністрації та податкових органів зменшувати зусилля, спрямовані на наповнення бюджету.

Необхідно визнати, що потенціал податку та збору на доходи фізичних осіб, як джерела наповнення бюджетного фонду, ще до кінця не вичерпано. Поповнення цієї складової доходів гальмується значним рівнем тінізації доходів найманих працівників, а також неврегульованістю механізму сплати та зарахування ПДФО  іногородніми фізичними особами-підприємцями та відокремленими підрозділами юридичних осіб У зв’язку з цим в місті розгорнута інформаційно-роз’яснювальна кампанія з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. В результаті проведених заходів з початку року легалізована праця 102 осіб, з офіційної заробітної плати яких наразі  перераховуються податки в бюджет. Наразі, після довготривалих перемовин, листувань позитивно вирішується питання сплати ПДФО Дзержинським міським судом, ТОВ «Онлайн Україна». Не зважаючи на діючі норми податкового законодавства України, до бюджету м. Торецька не сплачують податок та збір на доходи такі підприємства, як відділеня поштового зв’язку Центру поштового зв’язку № 2 Донецької дирекції ПАТ «Укрпошта»,  СЛД № 3м. Торецька КЦТ № 541 м. Краматорська Дніпропетровської філії ПАТ «Укртелеком», Торецьке енергоуправління Донецької філії ДП «Регіональні електричні мережі», ПрАТ «Спецвуглемаш», відділ у м. Торецьку міжрайонного управління у Костянтинівському районі та в м. Торецьку ГУ Держгеокадастру у Донецькій області, 10 воєнізований гірничо-рятувальний загін Міністерства енергетики України, ТОВ «М’ясна весна», ТОВ Гепарон».  Військово-цивільна адміністрація продовжує шукати шляхи вирішення цієї чутливої для громади проблеми. Щодо цього в нас присутня принципова позиція – належні кошти повинні сплачуватися до бюджету громади!   

Частка акцизного податку у власних доходах за підсумками 9 місяців 2020 року становить 2 %, що в сумі складає  2,5 млн. грн. (100% до 2019 року). Однак проблемою щодо цього джерела надходжень є факти декларування суб’єктами господарювання занижених обсягів реалізації підакцизних товарів та нелегального продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що позбавляє місцевий бюджет передбачених законом надходжень. Військово-цивільною адміністрацією залучаються всі важелі впливу на суб’єктів господарювання, які ухиляються від сплати податків; здійснюється інвентаризація потенційних платників та роз’яснювальна робота серед них; проводяться превентивні заходи з жителями міста щодо необхідності вимагати розрахункові документи (чеків) у продавців;  ініціюються перевірки обігу підакцизних товарів податковою службою та правоохоронними органами,  що в сукупності підвищуватиме і надалі рівень податкової дисципліни платників акцизного податку.

Актуальною проблемою також залишається наявність заборгованості зі сплати  податків до місцевого бюджету.  Із загальної суми заборгованості станом на 01.11.2020 року 15,4 млн. грн. підприємці заборгували  2,1 млн. грн.: ПДФО – 242,8 тис. грн., акцизний податок – 24,9 тис. грн., єдиний податок – 717,6 тис. грн., плата за землю – 546.6 тис. грн., податок на нерухоме майно – 211, 2 тис. грн., адміністративні штрафи – 376,4 тис. грн. З метою вжиття заходів, спрямованих на зниження рівня податкового боргу платників податків на засіданнях міських комісій постійно розглядаються питання сплати суб’єктами господарювання заборгованості до бюджету, обговорюються напрямки погашення податкового боргу та шляхи пошуку резервів наповнення місцевого бюджету.  

Звертаємо увагу суб’єктів господарювання, що проєктом Закону України від 15.09.2020 року № 4101 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень” пропонується у разі повного погашення боржниками сум податкового боргу провести списання пов’язаних з таким боргом сум фінансових санкцій, штрафів та пені, які пов’язані з податковим боргом, що виник станом на 01 березня 2020 року, у разі повного погашення сум такого боргу протягом 6 місяців після вступу в силу Закону. Вжиття таких заходів державою є позитивним, тому як спрямовані вони  на стимулювання платників податків – боржників до самостійного погашення сум несплачених до бюджету податків, що набули статусу податкового боргу та дозволить знизити рівень податкового боргу платників податків перед бюджетами.

Дякуємо підприємницькій спільноті  Торецька, яка є взірцем сумлінного платника податків до бюджету, за відповідальне ставлення до своїх конституційних обов’язків перед країною та перед рідним містом зокрема, за зміцнення спроможності громади, за підтримку у вирішенні соціально-економічних проблем, за можливість забезпечити позитивні зрушення в нашому місті.

Військово-цивільна адміністрація закликає весь  бізнес Торецька  працювати в правовому полі, дотримуватися рівних умов серед громадян стосовно слати податків, докладати максимум зусиль у нарощуванні обсягу податкових надходжень.  Адже успішний розвиток нашої громади та її фінансове забезпечення залежить саме від  цього!

Відділ розвитку малого бізнесу та підприємництва