тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

ЩО ТАКЕ КАРТОПЛЯНА ХВОРОБА ХЛІБА І ЯК УБЕЗПЕЧИТИ СЕБЕ ВІД НЕЇ

Підходить до завершення перший місяць осені. Вже давно залишилися позаду приємні літні місяці відпусток та канікул, а з ними ― і неприємна літня спека, котра інколи дуже дошкуляла багатьом жителям нашого міста.

На щастя, наше місто оминули випадки масових отруєнь несвіжими продуктами. Та все ж, іноді поширювались чутки, що за такої спеки дуже швидко псувалися деякі борошняні вироби, які ставали тягучими і швидко цвіли, і що причиною такому стану є картопляна хвороба хліба.

Картопляна хвороба хліба або, як її ще називають, «тягуча» хвороба спричиняється спорами картопляної палички, що потрапляють у хліб разом з борошном. Цю паличку зерно під час збору врожаю може підхопити через ґрунт, повітря та інші рослини. А від зараженого зерна інфікується борошно.

Спори картопляної палички здатні витримувати високі температури (гинуть лише при температурі 130° С), тому при випіканні хліба вони зберігаються, а їх вегетативні форми своїми ферментами можуть розкладати м’якуш хліба. Картопляна хвороба виникає у разі сильної зараженості борошна цими спорами, які найбільшого розвитку досягають саме при температурі 35-40° С.

Хвороба проявляється після 10 годин зберігання продукту при такій температурі і найчастіше проявляється в літній період.

Картопляна паличка в хлібній продукції може розвинутися лише при неправильному зберіганні чи перевезенні, коли паляниці теплими складають на купу. Картопляна хвороба вражає в основному пшеничний хліб, особливо великі буханці. Прискорюють цей процес низька кислотність та підвищена вологість виробів. Хліб, заражений картопляною хворобою, може накопичувати отруйні речовини, тому в їжу його використовувати не можна.

У кислих умовах паличка не розвивається, тому в житньому хлібові її майже не буває.

Як можна розпізнати такий непридатний продукт? Спочатку хліб набуває легкого фруктового запаху, потім у м’якуші з’являються тягучі нитки. Пізніше стає темним, липким, дуже неприємного запаху.

Щоб уникнути таких неприємностей споживачам слід дотримуватись наступних правил.

У домашніх умовах хліб не можна зберігати в целофані, у задушливій кімнаті, де підвищена температура повітря. Краще – у хлібниці, яка провітрюється, а якщо хліб теплий, то хлібницю краще залишити відкритою. Потім хлібину можна покласти в холодильник. Принаймні, можна так робити влітку. Хлібницю слід час від часу протирати 1 % розчином оцту.

Взагалі, радимо купувати хліб і борошно перевірених виробників, тобто таких, які мають лабораторії та достеменно здійснюють контроль якості.

Що ж робити, коли в цьому продуктові все ж з’являться зазначені вище ознаки хвороби? В жодному разі не викидати на смітник і не давати домашнім тваринам. Хоча ми всі дуже шанобливо ставимося до цього продукту, та вражений картопляною хворобою хліб може дуже зашкодити здоров’ю, а за систематичного споживання навіть призвести до астматичних хвороб. Тому все ж краще його спалити або глибоко закопати, а місце, де він лежав, обробити оцтом.

Тепер ви знаєте, як проявляє себе картопляна паличка в хлібі, чим небезпечна вона для людини, як уникнути вживання в їжу зараженого продукту. Варіантів два: або купувати тільки продукцію перевіреного виробника, або готувати вдома. Сучасні хлібопічки дозволяють зробити цей процес легким і приємним, так як печуть хліб практично без допомоги людини.

Бережіть себе !

Торецьке міське управління

Головного управління  Держпродспоживслужби

 в Донецькій області