тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

Як зареєструватись підприємцем?

Право на здійснення підприємницької діяльності є одним з конституційних прав громадянина. Згідно зі статтею 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Відповідно до статті 50 Цивільного кодексу України, право на здійснення підприємницької діяльності має фізична особа з повною фізичною дієздатністю, яка досягла 18-річного віку. Здійснювати таку діяльність можливо тільки за умови її державної реєстрації. Після реєстрації громадянин набуває статусу фізичної особи -підприємця (ФО-П).

Здійснювати підприємницьку діяльність діюче законодавство дозволяє не всім. Так, не можуть поєднувати свою діяльність з підприємницькою окремі категорії державних службовців, працівники органів прокуратури, СБУ, МВС, судів та інших урядових органів, а також особи, яким здійснювати підприємницьку діяльність заборонено судом.

Процедура реєстрації ФО-П визначена Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”. Для реєстрації громадянин України може звернутись до державного реєстратора, державного нотаріуса або направити необхідні документи поштою з описом або електронною поштою з описом, який містить відомості про направлені документи в електронній формі.

Для реєстрації в електронному виді потрібно зайти на Реєстраційний портал та виконати приведені там інструкції.

При реєстрації особисто заявник надає документ, який посвідчує особу. Якщо документи надає його представник, потрібно надати довіреність або нотаріально засвідчену копію довіренності. В разі направлення документів поштою, необхідно нотаріально засвідчити підпис фізичної особи на реєстраційній картці.

Згідно статті 18 вищевказаного закону разом із заявою про державну реєстрацію фізична особа може надати заяву на спрощену систему оподаткування. При цьому він має право вибрати лише 1, 2 або 3 групу за ставкою 5%.

Якщо особа планує діяльність на загальній системі оподаткування та сплачувати ПДВ, одночасно із заявою про державну реєстрацію вона може подати заяву про добровільну реєстрацію в якості платника ПДВ за затвердженою формою.

Право на здійснення підприємницької діяльності має фізична особа, яка досягла 18 років, але для розширення можливостей сімейного бізнесу зареєструвати підприємцем можливо і неповнолітню особу, яка досягла 16 років. Для цього додатково необхідно надати нотаріально засвідчену згоду батьків (всиновлювачів, опікунів).

На підставі частини 2 статті 28 Закону № 755 підставою для відмови можуть бути:

1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;

2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони у проведенні реєстраційної дії;

3) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;

3-1) документи подані до неналежного суб’єкта державної реєстрації;

4) наявні обмеження на зайняття підприємницькою діяльністю, встановлені законом;

5) наявність в Єдиному державному реєстрі запису, що фізична особа вже зареєстрована як фізична особа – підприємець;

6) подані документи суперечать вимогам законів України.

Після усунення причин, що були підставою для відмови у державній реєстрації, заявник може повторно подати документи для державної реєстрації.

З питань стосовно реєстрації бізнесу ви можете звернутись до державного реєстратора, який знаходиться в Центрі надання адміністративних послуг м.Торецька за адресою: м.Торецьк, вул. Дружби, 24 або за телефоном 0892502120.

 

Відділ організації надання адміністративних послуг ВЦА м.Торецьк