тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

21 вересня стартує міський конкурс «Легенди торецького степу»

З нагоди відзначення у 2019 році Дня миру та Дня Гідності і Свободи 21 вересня стартує міський конкурс «Легенди торецького степу».

✔️ Понад 500 років тому українське козацтво проторувало шлях до Кальміусу та Сіверського Дінця. За допомогою “меча і плуга” козаки заснували тут самобутні адміністративно-територіальні структури — Кальміуську, Еланецьку та Барвінківську паланки Війська Запорозького Низового. З середини ХVІІ сторіччя, більша територія сучасного Донбасу входила до Української козацької держави. По суті, саме тоді разом із заселенням великої території Слобідської України почалася масова колонізація нашими пращурами земель Донбаського регіону.
На лівому березі Сіверського Дінця були постійні сторожі-станиці. Станиць було сім — Айдарська, Бахмутська, Ізюмська, Коломацька, Балаклійська, Святогірська, Обишкінська. З них, мабуть, найстарішою була Святогірська, де вже існував ще й монастир. Військо Запорізьке Низове у всьому його складі мало два поділи — військовий і територіальний. Як військо, запорізька громада поділялася на тридцять вісім куренів, територіально — спочатку на п’ять, згодом на вісім паланок.
✔️ Кальміуська паланка була між Вовчою, Кальміусом та Азовським морем, у Олександрівському, Бахмутському й Маріупольському повітах того часу. Загалом за площею Кальміуська паланка перевершувала інші, однак щодо чисельності поселень, то вона займала четверте місце. Центром її було селище біля самого гирла Кальміусу при впадінні в Азовське море, де колись було городище Домаха, а 1779 року збудоване місто Маріуполь. У ній було відомо два села — Ясенувате й Макарове, та 28 зимівників, серед яких у балці Залізній на Кривому Торці. Відомо, що основною військово-адміністративною одиницею Запорозької січі був курінь. Серед куренів Кальміуської паланки був і курінь Щербинівський.
За переказом, що підтверджується деякими історичними фактами, у мальовничому місці на правому березі річки Кривий Торець, поблизу балки Залізної, оселився богуславський козак Антон Щербина. Він мужньо захищав переправу через Кривий Торець та геройськи загинув у бою. На місці стоянки козака Антона Щербини виросла слобода Щербинівка.

Що ми знаємо про історію виникнення міста в якому мешкаємо?
Які легенди та розповіді розказували нам наші пращури про місто та прилеглі селища?
Цей конкурс стане початком формування збірки легенд та розповідей від давнини до сьогодення про місто та селища торецької громади.

Загальні положення:
Конкурс проводиться з метою виявлення творчих здібностей учнів, привернення уваги підростаючого покоління до збереження культурної та історичної спадщини громади.
Організатори конкурсу:
Військово-цивільна адміністрація міста Торецьк Донецької області
Умови проведення конкурсу:
Конкурс проводиться з 21.09.2019 року по 15.11.2019 року
До участі у конкурсі приймаються роботи від мешканців міста за трьома віковими категоріями:
І вікова категорія – до 20 років,
ІІ вікова категорія – 20-35 років,
ІІІ вікова категорія – старші 35 років.
Вимоги до робіт, що беруть участь у конкурсі:
– робота повинна бути написана українською мовою;
– робота розміром 1-4 сторінки, повинна бути надрукована за допомогою комп’ютера, на папері формату А4 (шрифт Times New Roman, розмір 14);
– в роботі може бути висвітлені легенди, історичні-розповіді та згадки про місто Торецьк, м. Залізне, смт. Щербинівка, Новгородське та Північне.
– твір-легенда може містити ілюстрацію.
На титульному листі конкурсної роботи необхідно зазначити наступне:
– назва роботи;
– прізвище, повне ім’я по-батькові та вік автора роботи;
– контактний телефон.
Критерії оцінки робіт:
– роботи оцінюватимуться за віковими категоріями;
– творчий підхід та відповідність роботи темі;
– грамотність та мовленнєве багатство;
– оригінальність та стиль;
– повнота розкриття запропонованої теми;
– зображення архітектурних пам’яток, вулиць міста.
Роботи подаються до відділу внутрішньої та інформаційної політики військово-цивільної адміністрації міста Торецьк, м. Торецьк, вул. Маяковського, каб. 1.8. або на електрону пошту vvip.toretskrada@gmail.com.
Участь у конкурсі підтверджує згоду автора на безкоштовне використання робіт у публікаціях: пресі, брошурах, інтернет ресурсах. Подання робіт на конкурс підтверджує вашу згоду з його умовами.
Нагородження переможців та оголошення результатів конкурсу відбудеться 21 листопада 2019 року у День Гідності та Свободи. Найкращі роботи будуть опубліковані у збірці легенд про Торецьк.