тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

Як убезпечити себе від ботулізму в рибі

У зв’язку з ускладненням епідемічної ситуації щодо захворюваності на ботулізм в літній період, з метою вжиття необхідних заходів, передбачених Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» Управління Держпродспоживслужби в м.Торецьку пропонує вжити невідкладні заходи щодо недопущення до реалізації в’яленої риби, небезпечної для споживання людиною   та рекомендує всім суб’єктам підприємницької діяльності використовувати при реалізації в’яленої річкової риби лише патрану.

Ботулізм – вид важкої кишкової інфекції, який отримав свою назву від мікроба-збудника. Для даної інфекції характерна інтоксикація організму з серйозним ураженням центральної нервової системи.

Як і чому риба стає заразною ботулізмом ? Зараження відбувається із-за споживання води або їжі, яка містить цей мікроорганізм. У більшості випадків, джерелами зараження є мертві тварини, тіла яких дуже сприятливе середовище для розмноження мікробів ботулізму. Після того, як бактерії  проникають у воду, вони осідають в мулі, який є їжею для травоїдних риб.

Однак, заразитися ботулізмом риба може і після лову. Головні джерела інфекції – неправильна технологія приготування рибних страв та контакт із зараженими тваринами.

Для того, щоб уберегти себе від зараження ботулізмом, необхідно дотримуватись всіх правил і особливостей обробки і приготування риби, а також не купувати рибу, здобуту незаконним шляхом або ту, що зберігається в місцях з відсутністю необхідних санітарних умов.

Як зрозуміти що риба заражена ботулізмом ? Бактерії в тілі риби можуть почати розмноження при температурі від 25 до 35 градусів. Якщо риба перебувала у такій температурі навіть невизначений час, то утримайтеся від її покупки і використання. Звертайте увагу на запах риби – при зараженні він стає досить неприємний і тухлий. Найбільш характерна ознака зараженої риби – замутнені очниці і покрите слизом тіло.

Мікроорганізм, що викликає ботулізм, нестійкий до високих температур, тому він гине при тривалих термічних обробках. Причиною наявності інфекції ботулізму у в’яленій рибі може стати неправильний спосіб засолу, зберігання, транспортування, тому ніколи не купуйте рибу у місцях, що викликають підозру: на стихійних ринках, біля доріг та інше. При домашньому вялении риби обов’язково випатрайте її і ретельно промийте великою кількістю води. Зберігати заготівлю найкраще в холодному місці, наприклад, у погребі, на балконі (в холодні місяці) або в холодильнику.

Як уникнути отруєння ботулізмом в рибі, перш за все, не вживайте в їжу рибу в сирому вигляді. А перед тим, як подати консерви на стіл, необхідно прогріти в духовій шафі всі розкриті банки при температурі 1000 С. Тільки тоді бактерії загинуть і страва стане безпечним для організму.

Для страв, яким не передбачена теплова обробка, необхідно обов’язкове зберігання при температурі не більше 10 градусів.

Якщо ви помітили, що на банках з рибними консервами здулися кришки – ні в якому разі не їжте їх. Здуті кришки є ознакою неправильного процесу консервування або недостатньої термічної обробки. Отруєння таким продуктом найбільш ймовірно.

Для того, щоб убезпечити себе від зараження, вибирайте здорову рибу і чітко дотримуйтесь правил приготування рибних страв.

Риба, яка перебувала в забрудненому середовищі, має великий шанс бути зараженою клостридіями, тому при покупці обов’язково стежте за чистотою продукту. Після придбання промийте рибу водою кілька разів і видаліть всі внутрішні органи.

Не допускайте тривалого зберігання сирої риби без заморожування. Якщо ви не збираєтеся готувати її найближчим часом, то краще всього зберігати її в морозильній камері.

При можливості, краще вибирайте рибу в замороженому вигляді.

При домашньому засоленні риби мінімальний вміст солі повинен становити 18%. Якщо солі буде менше, то небезпечні бактерії не загинуть.

Все-таки, обережно, ботулізм!

Торецьке міське Управління Держпродспоживслужби