тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

Звернення Олександра Куця з нагоди Дня пам’яті та примирення

Шановні мешканці області!

74 роки тому, 8 травня 1945-го, у Європі закінчилася Друга світова війна – країни-учасниці Антигітлерівської коаліції офіційно прийняли у Берліні Акт про капітуляцію нацистської Німеччини.

74 роки тому. Але і сьогодні ми відкриваємо нові документи й факти про ту війну, знаходимо досі не відомі місця поховань її солдатів. Осмислюємо. Робимо висновки. Щоб не сталося так, як тоді. Ніколи знову.

Друга світова тривала з 1 вересня 1939-го по 2 вересня 1945-го і стала одним з найкривавіших конфліктів у світовій історії. У ній взяли участь 80 відсотків людства, дві третини існуючих на той момент держав. До лав армій було залучено понад 110 млн солдат. Загальні людські втрати й досі точно не пораховані – за різними даними вони становили від 50 до 80 мільйонів.

Під час Другої світової, не маючи своєї держави, українці були розпорошені по різним арміям та імперіям. За даними Українського інституту національної пам’яті, проти нацизму боролися близько 7 мільйонів українців: з них понад 6 млн воювали у складі армії СРСР, 120 тисяч – Польщі, близько 100 тисяч – в УПА, 80 тисяч – в армії США, 45 тисяч – Великобританії та Канади, 6 тисяч – в армії Франції. З різних причин та обставин до 250 тисяч українців воювало на німецькому боці, ще близько 50 тисяч були мобілізовані до армій союзників Третього Рейху.

За цими цифрами – долі людей. Їхні болі, сумніви й переживання. Їхня мужність і звитяга. Їхні трагедії.

У День пам’яті та примирення, який Україна вшановує сьогодні разом з Європою та світом, згадаймо всіх, кого зачепила та світова катастрофа. Не розпалюймо нові війни на її ґрунті.

Залишаймося людьми.

Пам’ятаймо.

Голова Донецької облдержадміністрації, 

керівник обласної військово-цивільної 

адміністрації 

О.І. Куць

 

Джерело: https://dn.gov.ua/ua/news/zvernennya-oleksandra-kucya-z-nagodi-dnya-pamyati-ta-primirennya