тризуб
Торецька міська військово-цивільна адміністрація
Бахмутського району Донецької області

Всесвітній день захисту прав споживачів!

15 березня відзначається найважливіше свято для всього світу — Всесвітній день захисту прав споживачів.

Свято приурочене до дати виступу Джона Кеннеді в конгресі США в 1962 році, де на вищому рівні було дано поняття «споживач».

Кеннеді сказав: «Ми всі споживачі. Навіть Президенти. Саме тому це свято – свято для кожного. Однак не всі володіють таким широким знанням своїх прав у спілкуванні з людьми «по той бік прилавка».

Президент висунув чотири принципові права споживачів:

  • Право на інформацію
  • Право на безпеку
  • Право на вибір
  • Право бути почутим

Пізніше до них додалися ще чотири:

  • Право на відшкодування шкоди
  • Право на споживчу освіту
  • Право на задоволення базових потреб
  • Право на здорове навколишнє середовище

За роки незалежності створена законодавча база, яка забезпечує права споживачів. В Україні, ще у травні 1991 року, було прийнято Закон «Про захист прав споживачів», яким і до сьогодні регулюються відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлені права споживачів, а також визначено механізм їх захисту.

Одними із найважливіших постулатів цього закону є право вибору та право на захист від неякісних та небезпечних товарів і послуг, отримання компенсації в разі придбання товарів низької якості чи отримання незадовільних послуг.

Проте, незважаючи на численні діючі законодавчі норми, в торговельній мережі трапляються випадки реалізації неякісної харчової продукції та непродовольчих товарів з недоліками, інколи споживачі отримують послуги, рівень яких є надто незадовільним, або затримуються строки виконання робіт.

Усі ми, незалежно від віку, статі, освіти, соціального статусу та займаної посади, ‒ споживачі. Впродовж усього життя ми споживаємо продукти, товари та послуги й платимо за них. Насправді, навряд чи хтось буде заперечувати, що переважна більшість споживачів просто не знають про свої права. Саме тому ми терпимо і хамство, і з жалем викидаємо прострочені продукти, і ламаємо голову над недавно купленою, але що прийшла в непридатність, побутовою технікою. Тому, кожен повинен знати, на що він має право і на що може розраховувати.

Нам, споживачам, необхідно частіше та завзятіше відстоювати свої права. Необхідно змінити стереотип щодо того, що скаржитись – це погано, а з державними органами взагалі краще не зв’язуватись, адже тільки витратиш купу часу та нервів. Тільки так ми зможемо змінити щось на краще в нашій країні. Адже, якщо мільйони пересічних українців кожного дня будуть відстоювати свої права жити достойно, наше життя та майбутнє держави набагато швидше зміняться на краще!

Що стосується захисту прав споживачів, то для всіх тих, хто прислухається до поради, надаємо пам’ятку-інструкцію стосовно того, що робити задля ефективного захисту своїх прав.

Відзначаючи свято, бажаємо споживачам Торецька, щоб придбання приносили тільки задоволення від високої якості товару, від доброзичливого обслуговування та приємних цін!

Знайте, виборюйте і захищайте свої права!

Завантажити/переглянути пам’ятку-інструкцію

Зразки заяв до підприємців

Відділ розвитку малого бізнесу та підприємництва